






Samsung Odyssey G32A LS27AG320NNXZA 27 inch Full HD Gaming Monitor
$259 • View Prices • By Samsung
Samsung Odyssey G32A LS27AG320NNXZA 27 inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in VA Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort v1.2 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Samsung Odyssey G32A LS27AG320NNXZA 27 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $259. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 3000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v1.4
- 3 Year Warranty
Samsung Odyssey G32A LS27AG320NNXZA 27 inch Full HD Gaming Mon… Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 92.4 mmThick
- 3.31 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port v1.2
Samsung Odyssey G32A LS27AG320NNXZA 27 inch Full HD Gaming Mon… Prices
2% (price dropped by $4 in one month)
Samsung Odyssey G32A LS27AG320NNXZA 27 inch Full HD Gaming Mon… Price History
You can check the price history of Samsung Odyssey G32A LS27AG320NNXZA 27 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $259. Over the past month, there has been a decrease of $4 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWMG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming MonitorSamsung Odyssey G32A LS27AG320NNXZA 27 inch Full HD Gaming Mon… Full Specs
General
| Series | Odyssey G32A |
| Model | LS27AG320NNXZA |
| Dimensions | 618.2 x 376.9 x 92.4 mm |
| Depth with Stand | 234.2 mm |
| Height with Stand | 520.6 mm |
| Weight | 3.31 kg |
| Weight with Stand | 4.81 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR10, Flicker Free, Eco Saving Plus |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 200 cd/㎡ (Min), 250 cd/㎡ (Typ) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Other Features | Height Adjustable Stand, Swivel & Pivot Support, Eye Saver Mode, Off Timer Plus, Black Equalizer, Virtual AIM Point, Auto Source Switch, Refresh Rate Optimizor |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















