Samsung Odyssey G9 LS49CG954ENXZA 49 inch Dual Quad HD Gaming Monitor
79 votes
Samsung Odyssey G9 LS49CG954ENXZA 49 inch Dual Quad HD Gaming Monitor is a 49 in Curved VA Monitor. It has a 5120 x 1440 pixels resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4 and Headphone Jack.
Read More
  • Compare
  • Like
  • Comment
  • Share
  • Price History
  • Set Price Alert
  • View Prices
Features
  • 49 in Display
  • 5120 x 1440 pixels
  • 1.07 B Colors
  • Curved Monitor
  • 2500:1 Contrast Ratio
  • 1 x Display Port v1.4
  • 2 x HDMI v2.1
  • 3 Year Warranty
Samsung Odyssey G9 LS49CG954ENXZA 49 inch Dual Quad HD Gaming … Specs
General
  • Form Factor: Curved
  • Thickness: 294.64 mmThickest
  • 10.61 kgHeavy
  • 3 Year Warranty
Display
  • VA Panel
  • 49 inchesLargest
  • 5120 x 1440 pixelsAverage
  • 1 ms Response Time
  • 240 Hz Refresh Rate
  • 32:9 Aspect Ratio
  • Adaptive Sync Technology
Connectivity
  • 3 x USB 3.0
  • 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
Samsung Odyssey G9 LS49CG954ENXZA 49 inch Dual Quad HD Gaming … Prices
33% (price increased by $429 in one month)
FREE Delivery
2-5 Business Days
View
FREE Delivery
3 Business Days
View
Samsung Odyssey G9 LS49CG954ENXZA 49 inch Dual Quad HD Gaming … Price History
Loading Price History ...
User Reviews
4.3
79 ratings
Be the first to write a review
Discuss
Be the first to leave a comment.
Samsung Odyssey G9 LS49CG954ENXZA 49 inch Dual Quad HD Gaming … Full Specs
General
ModelLS49CG954ENXZA
Dimensions1148.08 x 363.22 x 294.64 mm
Depth with Stand421.64 mm
Height with Stand568.96 mm
Weight10.61 kg
Weight with Stand15.6 kg
Panel TypeVA
Form FactorCurved
Warranty3 years Warranty
Display
Size49 inches
Aspect Ratio32:9
Anti Glare ScreenNo
FeaturesHDR10+ Gaming, VESA DisplayHDR 1000, 1000R Curvature
Resolution5120 x 1440 pixels
Max Refresh Rate240 Hz
Contrast Ratio2500:1
Response Time1 ms
Brightness360 nits (Min), 450 nits (Typ)
Adaptive SyncYes
Number of Colors1.07 B
Color Gamut92% (CIE1976)
Horizontal Viewing Angle178 °
Vertical Viewing Angle178 °
Connectivity
USB Ports3 x USB 3.0
USB Port Details2 x USB 3.0 Type-A (Downstream), 1 x USB 3.0 Type-B (Upstream)
Headphone JackYes
Display Port1 x Display Port v1.4
HDMI2 x HDMI v2.1 Port
Extra
Stand Tilt-2°~11°
Wall Mounting100 x 100 mm