







Samsung Odyssey OLED G8 G80SH LS32HG802SEXXS 32 inch Ultra HD 4K Monitor
$2,488 • Coming Soon • By Samsung
Samsung Odyssey OLED G8 G80SH LS32HG802SEXXS 32 inch Ultra HD 4K Monitor is an upcoming 32 in OLED Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 2 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v2.1 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This is an Upcoming Monitor.
Samsung Odyssey OLED G8 G80SH LS32HG80… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Samsung Odyssey OLED G8 G80SH LS32HG80… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Samsung Odyssey OLED G8 G80SH LS32HG802SEXXS 32 inch Ultra HD 4K Monitor expected price in United States is $2,488.
Features
- 32 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1 B Colors
- Flat Monitor
- 1,500,000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v2.1
- 2 x HDMI v2.1
UPCOMING
Samsung Odyssey OLED G8 G80SH LS32HG802SEXXS 32 inch Ultra HD … Specs
General
- OLED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 49.2 mmUltra Slim
- 5.3 kgLightest
- 3 Year Warranty
Display
- OLED Panel
- 32 inchesLargest
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 0.03 ms Response Time
- 240 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 2 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v2.1
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG Ultragear 32GN650-B 32 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279QM 27 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACDNG 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming MonitorSamsung Odyssey OLED G8 G80SH LS32HG802SEXXS 32 inch Ultra HD … Full Specs
General
| Series | Odyssey OLED G8 G80SH |
| Model | LS32HG802SEXXS |
| Dimensions | 719.7 x 414.7 x 49.2 mm |
| Depth with Stand | 263.9 mm |
| Height with Stand | 594.5 mm |
| Weight | 5.3 kg |
| Weight with Stand | 7.8 kg |
| Panel Type | OLED |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 32 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | VESA DisplayHDR True Black 500, HDR10+ Gaming, Flicker Free |
| Display Type | OLED |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 240 Hz |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 |
| Response Time | 0.03 ms |
| Brightness | 300 nits (Typ), 1000 nits (Peak) |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro |
| Number of Colors | 1 B |
| Color Gamut | 99% DCI Coverage |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 2 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-C (98W Power Delivery), 2 x USB 3.2 Gen 1 Type-A (Downstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v2.1 |
| HDMI | 2 x HDMI v2.1 Port |
Extra
| Other Features | Eye Saver Mode, Image Size, Off Timer Plus, Black Equalizer, Virtual AIM Point, Core Sync, Super Arena Gaming UX, Auto Source Switch+ |
| Stand Tilt | -2˚~25˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















