Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
94 votes
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor is a 49 in Curved Monitor. It has a 5120 x 1440 pixels resolution and a 240 Hz refresh rate. It has a 0.03 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 3 x USB-C, 1 x HDMI v2.1, 1 x DisplayPort v1.4, Anti-Glare and Built-in Speakers.
Read More
  • Compare
  • Like
  • Comment
  • Share
  • Price History
  • Set Price Alert
  • View Prices
Features
  • 49 in Display
  • 5120 x 1440 pixels
  • 1 B Colors
  • Curved Monitor
  • 1,000,000:1 (Typ) Contrast Ratio
  • 3 x USB Type-C
  • 1 x Display Port v1.4
  • 1 x HDMI v2.1
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD … Specs
General
  • Form Factor: Curved
  • Thickness: 180.34 mmThick
  • 9.21 kgHeavy
  • 3 Year Warranty
Display
  • OLED Panel
  • 49 inchesLargest
  • 5120 x 1440 pixelsAverage
  • 0.03 ms Response Time
  • 240 Hz Refresh Rate
  • 32:9 Aspect Ratio
  • Anti Glare
  • NVIDIA G-Sync Compatible, AMD FreeSync Premium Pro
Connectivity
  • 3 x USB Type-C
  • 1 x HDMI v2.1, 1 x Display Port v1.4
  • Wi-Fi, Bluetooth
  • Speaker Inbuilt
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD … Prices
2% (price increased by $18 in one month)
FREE Delivery
2-5 Business Days
View
FREE Delivery
2-5 Business Days
View
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD … Price History
Loading Price History ...
User Reviews
4.2
94 ratings
Be the first to write a review
Discuss
Be the first to leave a comment.
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD … Full Specs
General
SeriesOdyssey OLED G9 G95SD
ModelLS49DG956SNXGO
Dimensions1193.8 x 365.76 x 180.34 mm
Depth with Stand236.22 mm
Height with Stand528.32 mm
Weight9.21 kg
Weight with Stand12.88 kg
Panel TypeOLED
Form FactorCurved
Warranty3 years Warranty
Display
Size49 inches
Aspect Ratio32:9
Anti Glare ScreenYes
Features1800R Curvature, HDR10+ Gaming
Resolution5120 x 1440 pixels
Max Refresh Rate240 Hz
Contrast Ratio1,000,000:1 (Typ)
Response Time0.03 ms
Brightness200 nits (Min), 250 nits (Typ)
Adaptive SyncYes, NVIDIA G-Sync Compatible, AMD FreeSync Premium Pro
Number of Colors1 B
Color Gamut99% (CIE1976) DCI Coverage
Horizontal Viewing Angle178 °
Vertical Viewing Angle178 °
Connectivity
USB Ports3 x USB Type-C
USB Port Details2 x USB Type-C (Downstream), 1 x USB Type-C (Upstream)
Other Ports1 x Micro HDMI In
Display Port1 x Display Port v1.4
HDMI1 x HDMI v2.1 Port
WiFiYes, WiFi 5
BluetoothYes, 5.2
Input
Speakers10W
Extra
Stand Tilt-2°~15°
Wall Mounting100 x 100 mm