





Samsung ViewFinity S6 LS32D604UAWXXL 32 inch Quad HD Monitor
$327.02 • View Prices • By Samsung
Samsung ViewFinity S6 LS32D604UAWXXL 32 inch Quad HD Monitor price in United States starts from $327.02.
- Share
$327.02
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 32 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 1.07 B Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port v1.4
- 1 x HDMI v2.0
Samsung ViewFinity S6 LS32D604UAWXXL 32 inch Quad HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 41.8 mmSlim
- 4.7 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 32 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 5 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.4
- Ethernet (LAN)
Samsung ViewFinity S6 LS32D604UAWXXL 32 inch Quad HD Monitor Price History
You can check the price history of Samsung ViewFinity S6 LS32D604UAWXXL 32 inch Quad HD Monitor below. The current price is $31,299. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG248QSG Ace 24 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW2524H 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Asus ROG Strix XG27UCDMG 27 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 274URDFW E16M 27 inch Ultra HD 4K Gaming MonitorSamsung ViewFinity S6 LS32D604UAWXXL 32 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | Vietnam |
| Series | ViewFinity S6 |
| Model | LS32D604UAWXXL |
| Dimensions | 713.9 x 424.7 x 41.8 mm |
| Depth with Stand | 220 mm |
| Height with Stand | 585 mm |
| Weight | 4.7 kg |
| Weight with Stand | 7.2 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 32 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | HDR10, Flicker Free, Eye Saver Mode |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 280 cd/㎡ (Min), 350 cd/㎡ (Typ) |
| Number of Colors | 1.07 B |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.0 Type-A (Downstream), 1 x USB Type-C (90W Power Delivery), 1 x USB Type-B (Upstream) |
| Headphone Jack | Yes |
| Other Ports | 1 x DisplayPort Out |
| Display Port | 1 x Display Port v1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
| Ethernet | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, Power Cable, HDMI Cable, USB Type-C Cable, Warranty Card, User Manual |
| Other Features | Height Adjustable Stand, Picture-In-Picture, Picture-By-Picture, Daisy Chain, KVM Switch, Off Timer Plus, Adaptive Picture |
| Stand Tilt | -2˚~25˚ |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















