Samsung ViewFinity S65UA LS34A650UBNXGO 34 inch UWQHD Curved Monitor
73 votes
Samsung ViewFinity S65UA LS34A650UBNXGO 34 inch UWQHD Curved Monitor is a 34 in Curved VA Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 1 x HDMI, 1 x DisplayPort v1.2, Headphone Jack and Ethernet.
Read More
  • Compare
  • Like
  • Comment
  • Share
  • Price History
  • Set Price Alert
  • View Prices
Features
  • 34 in Display
  • 3440 x 1440 pixels (WQHD)
  • 1.07 B Colors
  • Curved Monitor
  • 4000:1 Contrast Ratio
  • 1 x USB Type-C
  • 1 x Display Port v1.2
  • 1 x HDMI
Samsung ViewFinity S65UA LS34A650UBNXGO 34 inch UWQHD Curved M… Specs
General
  • Form Factor: Curved
  • Thickness: 127 mmThick
  • 5.08 kgAverage
  • 3 Year Warranty
Display
  • VA Panel
  • 34 inchesLarge
  • 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
  • 5 ms Response Time
  • 100 Hz Refresh Rate
  • 21:9 Aspect Ratio
  • AMD FreeSync
Connectivity
  • 1 x USB Type-C
  • 1 x HDMI, 1 x Display Port v1.2
  • Ethernet (LAN)
Samsung ViewFinity S65UA LS34A650UBNXGO 34 inch UWQHD Curved M… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
FREE Delivery
2-5 Business Days
View
FREE Delivery
2-5 Business Days
Search
OUT OF STOCK
Samsung ViewFinity S65UA LS34A650UBNXGO 34 inch UWQHD Curved M… Price History
Loading Price History ...
User Reviews
4.2
73 ratings
Be the first to write a review
Discuss
Be the first to leave a comment.
Samsung ViewFinity S65UA LS34A650UBNXGO 34 inch UWQHD Curved M… Full Specs
General
SeriesS65UA
ModelLS34A650UBNXGO
Dimensions807.72 x 368.3 x 127 mm
Depth with Stand233.68 mm
Height with Stand553.72 mm
Weight5.08 kg
Weight with Stand7.62 kg
Panel TypeVA
Form FactorCurved
Warranty3 years Warranty
Display
Size34 inches
Aspect Ratio21:9
Anti Glare ScreenNo
FeaturesHDR10, 1000R Curvature, Flicker Free
Resolution3440 x 1440 pixels (WQHD)
Max Refresh Rate100 Hz
Contrast Ratio4000:1
Response Time5 ms
Brightness250 nits (Min), 350 nits (Typ)
Adaptive SyncYes, AMD FreeSync
Number of Colors1.07 B
Color Gamut72% NTSC
Horizontal Viewing Angle178 °
Vertical Viewing Angle178 °
Connectivity
USB Ports1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A
USB Port Details1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A
Headphone JackYes
Display Port1 x Display Port v1.2
HDMI1 x HDMI Port
EthernetYes
Extra
Stand Tilt-2˚~25˚
Wall Mounting100 x 100 mm