Samsung ViewFinity S65UA LS34C650UANXGO 34 inch UWQHD Curved Monitor
79 votes
Samsung ViewFinity S65UA LS34C650UANXGO 34 inch UWQHD Curved Monitor is a 34 in Curved VA Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2, Built-in Speakers and Headphone Jack.
Read More
  • Compare
  • Like
  • Comment
  • Share
  • Price History
  • Set Price Alert
  • View Prices
Features
  • 34 in Display
  • 3440 x 1440 pixels (WQHD)
  • 1.07 B Colors
  • Curved Monitor
  • 3000:1 Contrast Ratio
  • 1 x USB Type-C
  • 1 x Display Port v1.2
  • 1 x HDMI v2.0
Samsung ViewFinity S65UA LS34C650UANXGO 34 inch UWQHD Curved M… Specs
General
  • Form Factor: Curved
  • Thickness: 124.46 mmThick
  • 5.22 kgAverage
  • 3 Year Warranty
Display
  • VA Panel
  • 34 inchesLarge
  • 3440 x 1440 pixels (WQHD)Average
  • 5 ms Response Time
  • 100 Hz Refresh Rate
  • 21:9 Aspect Ratio
  • AMD FreeSync
Connectivity
  • 1 x USB Type-C
  • 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
  • Ethernet (LAN)
  • Speaker Inbuilt
Samsung ViewFinity S65UA LS34C650UANXGO 34 inch UWQHD Curved M… Prices
2% (price increased by $8 in one month)
FREE Delivery
2-5 Business Days
View
FREE Delivery
2-5 Business Days
Search
OUT OF STOCK
Samsung ViewFinity S65UA LS34C650UANXGO 34 inch UWQHD Curved M… Price History
Loading Price History ...
User Reviews
4.5
79 ratings
Be the first to write a review
Discuss
Be the first to leave a comment.
Samsung ViewFinity S65UA LS34C650UANXGO 34 inch UWQHD Curved M… Full Specs
General
SeriesS65UA
ModelLS34C650UANXGO
Dimensions807.72 x 368.3 x 124.46 mm
Depth with Stand241.3 mm
Height with Stand561.34 mm
Weight5.22 kg
Weight with Stand7.98 kg
Panel TypeVA
Form FactorCurved
Warranty3 years Warranty
Display
Size34 inches
Aspect Ratio21:9
Anti Glare ScreenNo
FeaturesHDR10, 1000R Curvature, Flicker Free
Resolution3440 x 1440 pixels (WQHD)
Max Refresh Rate100 Hz
Contrast Ratio3000:1
Response Time5 ms
Brightness280 nits (Min), 350 nits (Typ)
Adaptive SyncYes, AMD FreeSync
Number of Colors1.07 B
Color Gamut1.15 sRGB
Horizontal Viewing Angle178 °
Vertical Viewing Angle178 °
Connectivity
USB Ports1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A
USB Port Details1 x USB Type-C, 3 x USB Type-A (Downstream), 1 x USB Type-B (Upstream)
Headphone JackYes
Display Port1 x Display Port v1.2
HDMI1 x HDMI v2.0 Port
EthernetYes
Extra
Stand Tilt-2˚~20˚
Wall Mounting100 x 100 mm