






Samsung ViewFinity UR59C LU32R591CWNXZA 32 inch Ultra HD 4K Curved Monitor
$379.99 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung ViewFinity UR59C LU32R591CWNXZA 32 inch Ultra HD 4K Curved Monitor is a 31.5 in Curved VA Monitor. It has a 3840 x 2160 pixels (4K UHD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time. Notable features include 1 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort v1.2 and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$379.99
Search
Samsung ViewFinity UR59C LU32R591CWNXZA 32 inch Ultra HD 4K Curved Monitor price in United States is $379.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 31.5 in Display
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)
- 1 B Colors
- Curved Monitor
- 2500:1 (Typ) Contrast Ratio
- 1 x Display Port v1.2
- 1 x HDMI v2.0
- 3 Year Warranty
OUT OF STOCK
Samsung ViewFinity UR59C LU32R591CWNXZA 32 inch Ultra HD 4K Cu… Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 83.6 mmThick
- 4.8 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesLarge
- 3840 x 2160 pixels (4K UHD)Best
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port v1.2
Samsung ViewFinity UR59C LU32R591CWNXZA 32 inch Ultra HD 4K Cu… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Samsung Odyssey OLED G6 G60SF LS27FG602SNXZA 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor
LG UltraWide 34WQ650-W 34 inch Full HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G8 LS27FG810SNXZA 27 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs Asus ROG Swift PG27AQDM 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte M32U 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI 322URDF E16 32 inch Ultra HD 4K MonitorSamsung ViewFinity UR59C LU32R591CWNXZA 32 inch Ultra HD 4K Cu… Full Specs
General
| Series | ViewFinity UR59C |
| Model | LU32R591CWNXZA |
| Dimensions | 712.7 x 420.9 x 83.6 mm |
| Depth with Stand | 237.9 mm |
| Height with Stand | 515 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Weight with Stand | 5.5 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Features | 1500R Curvature, Eye Saver Mode, Flicker Free |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels (4K UHD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 2500:1 (Typ) |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 200 cd/㎡ (Min), 250cd/㎡ (Typ) |
| Number of Colors | 1 B |
| Color Gamut | 103% sRGB, 76% Adobe RGB, 73% (NTSC 1976) |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port v1.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Other Features | Samsung MagicBright, Samsung MagicUpscale, Easy Setting Box, Game Mode, Picture-By-Picture, Image Size, Windows Certification, Off Timer Plus |
| Stand Tilt | -1°~17° |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















