




ViewSonic VA2432-H-2 24 inch Full HD Monitor
$195.76 • View Prices • By ViewSonic
ViewSonic VA2432-H-2 24 inch Full HD Monitor is a 24 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 100 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 1 x HDMI v1.4, Anti-Glare and VGA.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
ViewSonic VA2432-H-2 24 inch Full HD Monitor price in United States is $195.76. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 24 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 1 Year Warranty
ViewSonic VA2432-H-2 24 inch Full HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 35.95 mmSlim
- 2.4 kgLight
- 1 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24 inchesSmall
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 100 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA
ViewSonic VA2432-H-2 24 inch Full HD Monitor Prices
11% (price dropped by $21 in one month)
ViewSonic VA2432-H-2 24 inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of ViewSonic VA2432-H-2 24 inch Full HD Monitor below. The current price is $195.76. Over the past month, there has been a decrease of $21 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 321CURX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QP QD-OLED X28 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
LG UltraGear 32GP750-B 32 inch Quad HD Gaming Monitor vs LG 27UK850-W 27-inch Ultra HD 4K MonitorViewSonic VA2432-H-2 24 inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Model | VA2432-H-2 |
| Dimensions | 540.45 x 322.05 x 35.95 mm |
| Depth with Stand | 185 mm |
| Height with Stand | 406.05 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Weight with Stand | 2.7 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 24 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 100 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC, 104% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Sales Package | VA2432-H-2 x1, HDMI Cable (v1.4; Male-Male) x1, AC/DC Adapter x1, Quick Start Guide x1, Power plug x1 |
| Stand Tilt | -3º~20º |
| Wall Mounting | 75 x 75 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















