



ViewSonic VA2732-H 27 Inch Full HD Monitor
$91.84 • View Prices • By ViewSonic
ViewSonic VA2732-H 27 Inch Full HD Monitor price in United States starts from $91.84.
- Share
$91.84
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 (Typ), 50M:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 1 x HDMI v1.4
- Anti Glare
- 5 Year Warranty
ViewSonic VA2732-H 27 Inch Full HD Monitor Specs
General
- LED Monitor
- Form Factor: Flat
- Thickness: 46 mmAverage
- 3.6 kgHeavy
- 5 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesLarge
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 4 ms Response Time
- 75 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
Connectivity
- 1 x HDMI v1.4, VGA
ViewSonic VA2732-H 27 Inch Full HD Monitor Price History
You can check the price history of ViewSonic VA2732-H 27 Inch Full HD Monitor below. The current price is $8,790. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
MSI PRO MP273QW E14 27 inch Quad HD Monitor vs LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG27VQM1B 27 inch Full HD Curved Monitor vs Asus TUF Gaming VG279Q 27 inch Full HD Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS37FG75DENXZA 37 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor vs MSI MAG 321CUPDF 31.5 inch Ultra HD 4K Gaming Monitor
Samsung Odyssey G7 G75F LS40FG75DENXZA 40 inch Ultra HD 4K Ultrawide Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG27JCG 27 inch 5K Gaming Monitor
Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF GAMING VG259QM 24.5 inch Full HD Gaming MonitorViewSonic VA2732-H 27 Inch Full HD Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | VA2732-H |
| Dimensions | 615 x 364 x 46 mm |
| Depth with Stand | 225 mm |
| Height with Stand | 458 mm |
| Weight | 3.6 kg |
| Weight with Stand | 4.1 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 5 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Blue Light Filter, Flicker Free |
| Display Type | LED |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 75 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Typ), 50M:1 (Dynamic) |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 cd/m² |
| Backlight | W-LED |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 72% NTSC, 104% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| Other Ports | 1 x Kensington Lock Slot |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
Extra
| Sales Package | 1 Monitor, Power Cable, 1.5 m HDMI Cable, Quick Start Guide |
| Other Features | Three-sided Frameless Design |
| Stand | Base Detachable |
| Stand Tilt | -5º~20º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













