





ViewSonic VP2756A-2K 27 inch Quad HD Monitor
$279.99 • View Prices • By ViewSonic
ViewSonic VP2756A-2K 27 inch Quad HD Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 120 Hz refresh rate. It has a 5 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
ViewSonic VP2756A-2K 27 inch Quad HD Monitor price in United States is $279.99. The lowest price is available at Target.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1500:1 Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 1 x Display Port
- 1 x HDMI v2.0
ViewSonic VP2756A-2K 27 inch Quad HD Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 53.3 mmAverage
- 4.8 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 5 ms Response Time
- 120 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x HDMI v2.0, 1 x Display Port
- Speaker Inbuilt
ViewSonic VP2756A-2K 27 inch Quad HD Monitor Prices
8% (price dropped by $23 in one month)
ViewSonic VP2756A-2K 27 inch Quad HD Monitor Price History
You can check the price history of ViewSonic VP2756A-2K 27 inch Quad HD Monitor below. The current price is $279.99. Over the past month, there has been a decrease of $23 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
Alienware AW3225QF 32 inch Ultra HD 4K QD-OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 49GR85DC-B 49 inch DQHD Curved Monitor
Asus ROG Strix XG27ACS 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG249Q3A 24 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 24GN60R 24 inch Full HD Gaming Monitor
LG 27U631A-B 27 inch Quad HD Monitor vs BenQ GW2790Q 27 inch Quad HD MonitorViewSonic VP2756A-2K 27 inch Quad HD Monitor Full Specs
General
| Model | VP2756A-2K |
| Dimensions | 613.38 x 362.73 x 53.3 mm |
| Depth with Stand | 214.96 mm |
| Height with Stand | 540.31 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Weight with Stand | 7.3 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 1500:1 |
| Response Time | 5 ms |
| Brightness | 350 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 87% DCI-P3 |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C, 3 x USB Type-A |
| USB Port Details | 3 x USB 3.2 Type A (Downstream), 1 x USB 3.2 Type C (Downstream, 15W), 1 x USB 3.2 Type C (Upstream, DisplayPort, 90W) |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | VP2756A-2K x1, 3-pin Plug (IEC C13 / CEE22) x1, HDMI Cable (v2.0; Male-Male) x1, USB Type-C Cable (Male-Male) x1, USB A/B Cable (v3.2; Male-Male) x1, Quick Start Guide x1 |
| Other Features | Height Adjustable, Swivel & Pivot Support, Factory Calibrated |
| Stand Tilt | -5º~21º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















