




ViewSonic VX1655 15.6 Inch Full HD Portable Monitor
$159.99 • View Prices • By ViewSonic
ViewSonic VX1655 15.6 Inch Full HD Portable Monitor is a 15.6 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 60 Hz refresh rate. It has a 4 ms response time. Notable features include 2 x USB-C, 1 x HDMI v1.4, Built-in Speakers and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
ViewSonic VX1655 15.6 Inch Full HD Portable Monitor price in United States is $159.99. The lowest price is available at Target.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 15.6 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 262 K Colors
- Flat Monitor
- 800:1 (Static), 80,000,000:1 (Dynamic) Contrast Ratio
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI v1.4
- 3 Year Warranty
ViewSonic VX1655 15.6 Inch Full HD Portable Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 15.6 inchesSmallest
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 4 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 2 x USB Type-C
- 1 x Mini HDMI v1.4
- Speaker Inbuilt
ViewSonic VX1655 15.6 Inch Full HD Portable Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
ViewSonic VX1655 15.6 Inch Full HD Portable Monitor Price History
You can check the price history of ViewSonic VX1655 15.6 Inch Full HD Portable Monitor below. The current price is $159.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs MSI G32CQ4 E2 31.5 Inch WQHD Curved Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs MSI MPG 271QR QD-OLED X50 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Samsung Odyssey OLED G6 LS27DG600SUXEN 27 inch Quad HD Monitor vs Asus ROG Strix XG32UCWG 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor
Asus TUF Gaming VG279Q5A 27 inch Full HD Monitor vs LG Ultragear 27G411A-B 27 inch Full HD Gaming MonitorViewSonic VX1655 15.6 Inch Full HD Portable Monitor Full Specs
General
| Model | VX1655 |
| Depth with Stand | 21 mm |
| Height with Stand | 224 mm |
| Weight with Stand | 0.77 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 15.6 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 800:1 (Static), 80,000,000:1 (Dynamic) |
| Response Time | 4 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Number of Colors | 262 K |
| Horizontal Viewing Angle | 170 ° |
| Vertical Viewing Angle | 170 ° |
Connectivity
| USB Ports | 2 x USB Type-C |
| USB Port Details | 2 x USB Type-C (60W Power Delivery, DATA, DisplayPort) |
| Headphone Jack | Yes |
| HDMI | 1 x Mini HDMI v1.4 Port |
Input
| Speakers | 2 x 0.8W |
Extra
| Sales Package | Monitor, USB Type-C to Type-C Cable, Cover, Mini HDMI to HDMI Cable, Quick Start Guide |
| Other Features | Tripod Mount Ready, Built in Stand |
| Stand Tilt | 0º~86º |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















