





ViewSonic VX2416A 24 inch Full HD Gaming Monitor
$109.99 • View Prices • By ViewSonic
ViewSonic VX2416A 24 inch Full HD Gaming Monitor is a 24 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 120 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include USB-C, 1 x HDMI v1.4, 1 x DisplayPort, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
ViewSonic VX2416A 24 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $109.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 24 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1300:1 Contrast Ratio
- 1 x USB Type-C
- 1 x Display Port
- 1 x HDMI v1.4
ViewSonic VX2416A 24 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 47.6 mmSlim
- 3.2 kgAverage
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 24 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Average
- 1 ms Response Time
- 120 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 1 x USB Type-C
- 1 x HDMI v1.4, 1 x Display Port, Audio Out
- Speaker Inbuilt
ViewSonic VX2416A 24 inch Full HD Gaming Monitor Prices
6% (price dropped by $7 in one month)
ViewSonic VX2416A 24 inch Full HD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of ViewSonic VX2416A 24 inch Full HD Gaming Monitor below. The current price is $109.99. Over the past month, there has been a decrease of $7 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG249QM5A 24 inch Full HD Monitor
Alienware AW2725DM 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
LG UltraGear 27GX704A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor vs LG UltraGear 27GX700A-B 27 inch Quad HD OLED Gaming Monitor
LG UltraWide 34WQ650-W 34 inch Full HD Monitor vs Asus TUF Gaming VG27WQ3B 27 inch Quad HD Curved Gaming MonitorViewSonic VX2416A 24 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | VX2416A |
| Dimensions | 539.04 x 323.13 x 47.6 mm |
| Depth with Stand | 206.13 mm |
| Height with Stand | 393.13 mm |
| Weight | 3.2 kg |
| Weight with Stand | 3.6 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 24 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 120 Hz |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 80% NTSC, 113% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-C |
| USB Port Details | 1 x USB 3.2 Type-C |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | VX2416A x1, 3-pin Plug (IEC C13 / CEE22) x1, HDMI Cable (v1.4; Male-Male) x1, Quick Start Guide x1 |
| Stand Tilt | -5º~22º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















