




ViewSonic VX3218C-2K 32 inch Quad HD Curved Gaming Monitor
$199.99 • View Prices • By ViewSonic
ViewSonic VX3218C-2K 32 inch Quad HD Curved Gaming Monitor is a 31.5 in Curved VA Monitor. It has a 2560 x 1440 pixels (QHD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 2 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort, Anti-Glare and Built-in Speakers.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
ViewSonic VX3218C-2K 32 inch Quad HD Curved Gaming Monitor price in United States is $199.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 31.5 in Display
- 2560 x 1440 pixels (QHD)
- 16.7 M Colors
- Curved Monitor
- 3500:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
ViewSonic VX3218C-2K 32 inch Quad HD Curved Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Curved
- Thickness: 96 mmThick
- 4.2 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- VA Panel
- 31.5 inchesLarge
- 2560 x 1440 pixels (QHD)Average
- 2 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port, Audio Out
- Speaker Inbuilt
ViewSonic VX3218C-2K 32 inch Quad HD Curved Gaming Monitor Prices
8% (price dropped by $16 in one month)
ViewSonic VX3218C-2K 32 inch Quad HD Curved Gaming Monitor Price History
You can check the price history of ViewSonic VX3218C-2K 32 inch Quad HD Curved Gaming Monitor below. The current price is $199.99. Over the past month, there has been a decrease of $16 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
Asus ROG Swift PG259QN 24.5 Inch Full HD Gaming Monitor vs Alienware AW2524HF 24.5 inch Full HD Gaming Monitor
LG Ultragear 39GX90SA-W 39 inch WQHD OLED Gaming Monitor vs Alienware AW3425DWM 34 inch WQHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG27ACG-W 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Asus TUF Gaming VG27AQL5A 27 inch Quad HD Gaming MonitorViewSonic VX3218C-2K 32 inch Quad HD Curved Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | VX3218C-2K |
| Dimensions | 709 x 421 x 96 mm |
| Depth with Stand | 228 mm |
| Height with Stand | 513 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Weight with Stand | 4.8 kg |
| Panel Type | VA |
| Form Factor | Curved |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 31.5 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | HDR, 1500R Curvature |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels (QHD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 3500:1 |
| Response Time | 2 ms |
| Brightness | 250 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 103% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
| Audio Out | Yes |
Input
| Speakers | 2 x 2W |
Extra
| Sales Package | VX3218C-2K x1, 3-pin Plug (IEC C13 / CEE22) x1, DisplayPort Cable (v1.2; Male-Male) x1, AC/DC Adapter x1, Quick Start Guide x1 |
| Stand Tilt | -5°~20° |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















