





ViewSonic VX3418-2K 34 inch WQHD Gaming Monitor
$279.99 • View Prices • By ViewSonic
ViewSonic VX3418-2K 34 inch WQHD Gaming Monitor is a 34 in Monitor. It has a 3440 x 1440 pixels (WQHD) resolution and a 165 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort and Anti-Glare.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
ViewSonic VX3418-2K 34 inch WQHD Gaming Monitor price in United States is $279.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 34 in Display
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 4000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
ViewSonic VX3418-2K 34 inch WQHD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 41.7 mmSlim
- 5.1 kgHeavy
- 3 Year Warranty
Display
- MVA Panel
- 34 inchesLarge
- 3440 x 1440 pixels (WQHD)Good
- 1 ms Response Time
- 165 Hz Refresh Rate
- 21:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- AMD FreeSync
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port, Audio Out
ViewSonic VX3418-2K 34 inch WQHD Gaming Monitor Prices
9% (price dropped by $25 in one month)
ViewSonic VX3418-2K 34 inch WQHD Gaming Monitor Price History
You can check the price history of ViewSonic VX3418-2K 34 inch WQHD Gaming Monitor below. The current price is $279.99. Over the past month, there has been a decrease of $25 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
MSI MAG 274QRFW 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs MSI G272QPF E2 27 Inch Quad HD Gaming Monitor
Dell P2725H 27 inch Full HD Monitor vs HP Series 5 527sh 27 inch Full HD Monitor
MSI MAG 274QF X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor vs Gigabyte GS27QA 27 inch Quad HD Gaming Monitor
LG 27GQ50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor vs MSI Optix MAG273R2 27 inch Full HD Gaming MonitorViewSonic VX3418-2K 34 inch WQHD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | VX3418-2K |
| Dimensions | 814.2 x 356 x 41.7 mm |
| Depth with Stand | 264.3 mm |
| Height with Stand | 584 mm |
| Weight | 5.1 kg |
| Weight with Stand | 7.1 kg |
| Panel Type | MVA |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 34 inches |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels (WQHD) |
| Max Refresh Rate | 165 Hz |
| Contrast Ratio | 4000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | LED Backlight |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | 1 x USB Type-A |
| USB Port Details | 1 x USB Type-A |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
| Audio Out | Yes |
Extra
| Other Features | Height Adjustable, Swivel Support |
| Stand Tilt | -5º~20º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















