





ViewSonic XG27G1 27 inch Full HD Gaming Monitor
$401 • Out Of Stock • By ViewSonic
ViewSonic XG27G1 27 inch Full HD Gaming Monitor is a 27 in IPS Monitor. It has a 1920 x 1080 pixels (Full HD) resolution and a 180 Hz refresh rate. It has a 1 ms response time and Adaptive Sync support. Notable features include 2 x HDMI v2.0, 1 x DisplayPort, Anti-Glare and Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Monitor is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$401
Search
ViewSonic XG27G1 27 inch Full HD Gaming Monitor price in United States is $401. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 27 in Display
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 1000:1 Contrast Ratio
- 1 x Display Port
- 2 x HDMI v2.0
- Anti Glare
OUT OF STOCK
ViewSonic XG27G1 27 inch Full HD Gaming Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 47.96 mmSlim
- 3.1 kgLight
- 3 Year Warranty
Display
- IPS Panel
- 27 inchesAverage
- 1920 x 1080 pixels (Full HD)Bad
- 1 ms Response Time
- 180 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
- Anti Glare
- Adaptive Sync Technology
Connectivity
- 2 x HDMI v2.0, 1 x Display Port
ViewSonic XG27G1 27 inch Full HD Gaming Monitor Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Gigabyte AORUS FO27Q5P 27 inch Quad HD QD-OLED Gaming Monitor vs Asus ROG Strix OLED XG27AQDPG 27 inch Quad HD Monitor
MSI MPG 321URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K Monitor vs MSI G32CQ4 E2 31.5 Inch WQHD Curved Gaming Monitor
HP V24v G5 23.8 inch Full HD Monitor vs LG UltraGear 27GS50F-B 27 inch Full HD Gaming Monitor
MSI MAG 271QPX QD-OLED E2 27 inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 271QP QD-OLED X24 27 inch Quad HD Gaming Monitor
MSI PRO MP275Q 27 Inch Quad HD Monitor vs MSI MAG 275QF 27 inch Quad HD Monitor
Asus ROG Swift PG32UCDMR 32 inch Ultra HD 4K OLED Gaming Monitor vs MSI 322URX QD-OLED 32 inch Ultra HD 4K MonitorViewSonic XG27G1 27 inch Full HD Gaming Monitor Full Specs
General
| Model | XG27G1 |
| Dimensions | 615.07 x 364.1 x 47.96 mm |
| Depth with Stand | 215.05 mm |
| Height with Stand | 550.79 mm |
| Weight | 3.1 kg |
| Weight with Stand | 4.8 kg |
| Panel Type | IPS |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 3 years Warranty |
Display
| Size | 27 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Features | Low Blue Light, Flicker-Free |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Max Refresh Rate | 180 Hz |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Response Time | 1 ms |
| Brightness | 300 nits |
| Backlight | LED Backlight, HDR10 |
| Adaptive Sync | Yes |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Color Gamut | 113% sRGB |
| Horizontal Viewing Angle | 178 ° |
| Vertical Viewing Angle | 178 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| Headphone Jack | Yes |
| Display Port | 1 x Display Port |
| HDMI | 2 x HDMI v2.0 Port |
Extra
| Sales Package | XG27G1 x1, DisplayPort Cable (v1.4; Male-Male) x1, AC/DC Adapter x1, Quick Start Guide x1, Power plug x1 |
| Stand Tilt | -5º~25º |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| HDCP Support | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















