


Zebster Z-GV120 20 Inch HD+ Monitor
$28.2 • View Prices • By Zebster
Zebster Z-GV120 20 Inch HD+ Monitor price in United States starts from $28.2.
- Share
$28.2
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 20 in Display
- 1600 x 900 pixels (HD+)
- 16.7 M Colors
- Flat Monitor
- 500000:1 Contrast Ratio
- 1 x HDMI
- 1 Year Warranty
Zebster Z-GV120 20 Inch HD+ Monitor Specs
General
- Form Factor: Flat
- Thickness: 23 mmThickest
- 1 Year Warranty
Display
- 20 inchesLargest
- 1600 x 900 pixels (HD+)Best
- 8 ms Response Time
- 60 Hz Refresh Rate
- 16:9 Aspect Ratio
Connectivity
- 1 x HDMI, VGA
Zebster Z-GV120 20 Inch HD+ Monitor Price History
You can check the price history of Zebster Z-GV120 20 Inch HD+ Monitor below. The current price is $2,699. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Monitors
Related Searches
Compared With

Zebster Z-GV120 20 Inch HD+ Monitor vs Zebronics ZEB-V19HD 19 inch HD Monitor
Zebster Z-GV120 20 Inch HD+ Monitor vs Zebster Zeb-A20HD 20 inch HD+ Monitor
Zebster Z-GV120 20 Inch HD+ Monitor vs Frontech MON-0054 20 Inch HD+ Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G8 LS32DG802SNXZA 32 inch Ultra HD 4K Smart Gaming Monitor
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming Monitor
Asus ROG Strix XG259QNS 25 inch Full HD Gaming Monitor vs Asus ROG Strix XG259QNG-W 25 inch Full HD Gaming MonitorZebster Z-GV120 20 Inch HD+ Monitor Full Specs
General
| Country of Origin | China |
| Model | Z-GV120 |
| Height with Stand | 375 mm |
| Weight with Stand | 2.85 kg |
| Form Factor | Flat |
| Warranty | 1 year Warranty |
Display
| Size | 20 inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Anti Glare Screen | No |
| Resolution | 1600 x 900 pixels (HD+) |
| Max Refresh Rate | 60 Hz |
| Contrast Ratio | 500000:1 |
| Response Time | 8 ms |
| Brightness | 400 nits |
| Number of Colors | 16.7 M |
| Horizontal Viewing Angle | 176 ° |
| Vertical Viewing Angle | 176 ° |
Connectivity
| USB Ports | No USB Port |
| VGA | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
Extra
| Sales Package | Monitor, Base, HDMI cable, Power Cord, User Manual, Stem |
| Wall Mounting | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












