




BLACK+DECKER BCRK25W 2.5 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator
$156.73 • Out Of Stock • By Black & Decker
BLACK+DECKER BCRK25W 2.5 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator is a 70.79 L Single Door Refrigerator. It comes with 2 years compressor warranty.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Refrigerator is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$156.73
Search
BLACK+DECKER BCRK25W 2.5 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator price in United States is $156.73. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Single Door
- Compact Internal Freezer Mounted Freezer
- 70.79 L Capacity
- Removable Gasket
- 1 year Product Warranty
- 2 years Compressor Warranty
OUT OF STOCK
BLACK+DECKER BCRK25W 2.5 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator Specs
- Single Door
- Compact Internal Freezer Mounted Freezer
- 70.79 L Capacity
- Removable Gasket
- 1 year Product Warranty
- 2 years Compressor Warranty
General
| Brand | BLACK+DECKER |
| Model | BCRK25W |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 19.01 kg |
| Height | 67.56 cm |
| Width | 46.99 cm |
| Depth | 44.45 cm |
| Freezer Mounted | Compact Internal Freezer |
| Handle Type | Recessed Door Handle |
| Body Material | Steel |
| Body Features | Reversible Door Hinges |
Interior Features
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 70.79 L |
| Refrigerant | R600a |
| Noise Level | 45 dB |
Cooling Features
| Frost Free | Manual Defrost |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Adjustable Leveling Legs, Large Capacity, Low Sound Operation, Adjustable Thermostat Control |
Power Features
| Voltage Required | 115V |
Warranty
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 2 years |
| Warranty Details | 1 year warranty for parts and labor, and 2 year warranty for compressor part |
BLACK+DECKER BCRK25W 2.5 Cu Ft Single Door Mini Refrigerator Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy A57 (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy S25 FE
Apple iPhone 16 Pro (256GB) vs Apple iPhone 17e
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Samsung Galaxy A57
Samsung Galaxy S24 Plus vs Samsung Galaxy S23 Ultra
RedMagic 11 Pro Plus vs Realme GT 8 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















