





Bosch CTN29S02NI 269 L 2 Star Double Door Refrigerator
$316.97 • Out Of Stock • By Bosch
Bosch CTN29S02NI 269 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $316.97.
- Share
This Refrigerator is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$316.97
Search
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 269 L Capacity
- Digital Display
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
OUT OF STOCK
Bosch CTN29S02NI 269 L 2 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 269 L Capacity
- Digital Display
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
General
| Brand | Bosch |
| Model | CTN29S02NI |
| Type | Multi Door |
| Panel Display | Digital Display |
Design and Body
| Weight | 59.3 kg |
| Height | 168.8 cm |
| Width | 60.5 cm |
| Depth | 66 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recessed Handle |
| Tempered Glass | Yes |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 269 L |
| Compressor | Vario Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Super Cooling Technology |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, Egg Tray, Ice Twister |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240v |
| Power Consumption | 284 W |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2025 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With
Google Pixel 10 Pro XL (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Vivo X300 Pro 5G vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Apple MacBook Pro 14 Laptop (Apple M5/ 16GB/ 1TB SSD/ macOS) vs MSI Cyborg 15 B2RWEKG-257US Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5050)
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Motorola Moto G Power (2026)
Xiaomi 17 Ultra vs Huawei Mate 80 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















