


Blue Star MR60-GG 47 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator
$81.36 • View Prices • By Blue Star
Blue Star MR60-GG 47 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator price in United States starts from $81.36.
- Share
$81.36
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- 47 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Removable Gasket
- Normal
- 1 year Product Warranty
- 5 years Compressor Warranty
Blue Star MR60-GG 47 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator Specs
- Single Door
- 47 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Removable Gasket
- Normal
- 1 year Product Warranty
- 5 years Compressor Warranty
General
| Brand | Blue Star |
| Model | MR60-GG |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 17 kg |
| Height | 50 cm |
| Width | 44.5 cm |
| Depth | 47 cm |
Interior Features
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 47 L |
| Compressor | Normal |
| Refrigerant | Eco Friendly Refrigerant |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 1 |
Power Features
| Voltage Required | AC 230V |
| Power Consumption | 177 W |
| Star Rating | 2 |
Warranty
| Warranty Type | Comprehensive |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 5 years |
Blue Star MR60-GG 47 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator Price History
You can check the price history of Blue Star MR60-GG 47 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator below. The current price is $7,788. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Blue Star MR60-GG 47 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator vs Godrej TEC Qube HS Q103 30 L Mini Refrigerator
Samsung Galaxy A36 5G vs Motorola Moto G Power 5G 2025
Google Pixel 10 Pro XL (1TB) vs Vivo X300 Pro 5G
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S23 Plus
Apple iPhone 17 Plus vs Apple iPhone AirDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












