




Haier HRS-615LB 540 L 3 Star Side by Side Refrigerator
$611.18 • View Prices • By Haier
Haier HRS-615LB 540 L 3 Star Side by Side Refrigerator price in United States starts from $611.18.
- Share
$611.18
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Side By Side
- Side by Side Mounted Freezer
- 540 L Capacity
- Internal Mi Com Display
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass, Moisture Control
- Frost Free
Haier HRS-615LB 540 L 3 Star Side by Side Refrigerator Specs
- Side By Side
- Side by Side Mounted Freezer
- 540 L Capacity
- Internal Mi Com Display
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass, Moisture Control
- Frost Free
General
| Brand | Haier |
| Model | HRS-615LB |
| Type | Side By Side |
| Panel Display | Internal Mi Com Display |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 94 kg |
| Height | 177.5 cm |
| Width | 90.5 cm |
| Depth | 69.7 cm |
| Freezer Mounted | Side by Side |
| Handle Type | Recess Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Ice Maker Type | Twister Ice Maker |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 540 L, Refrigerator 351 L, Freezer 189 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Multi Air Flow |
| Noise Level | 35 dB |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Frost Free | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1N Refrigerator, 1N User Manual, 1N Warranty card |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Deo Fresh Technology, Advanced Fresh tech, Surround Cooling, Silent Operation, Energy Saving, Dual Fresh Drawers |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 490 Units per Year |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2026 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Haier HRS-615LB 540 L 3 Star Side by Side Refrigerator Price History
You can check the price history of Haier HRS-615LB 540 L 3 Star Side by Side Refrigerator below. The current price is $58,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















