




Haier HRS-682KGU1 602 L Side by Side Refrigerator
$767.76 • View Prices • By Haier
Haier HRS-682KGU1 602 L Side by Side Refrigerator price in United States starts from $767.76.
- Share
$767.76
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Side By Side
- Top Mounted Freezer
- 602 L Capacity
- Touch LED Display
- Wi-Fi Connectivity
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Convertible, Frost Free
Haier HRS-682KGU1 602 L Side by Side Refrigerator Specs
- Side By Side
- Top Mounted Freezer
- 602 L Capacity
- Touch LED Display
- Wi-Fi Connectivity
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Convertible, Frost Free
General
| Brand | Haier |
| Model | HRS-682KGU1 |
| Type | Side By Side |
| Panel Display | Touch LED Display |
Design and Body
| Weight | 94 kg |
| Height | 177.5 cm |
| Width | 90.5 cm |
| Depth | 69.7 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
| Tempered Glass | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 602 L, Refrigerator 398 L, Freezer 204 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Convertible |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Frost Free | Yes |
| Air Circulation | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | Deo Fresh Technology, Expert Inverter Technology, Magic Cooling |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 528 W |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2023 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Haier HRS-682KGU1 602 L Side by Side Refrigerator Price History
You can check the price history of Haier HRS-682KGU1 602 L Side by Side Refrigerator below. The current price is $73,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Haier HRS-682KGU1 602 L Side by Side Refrigerator vs Voltas Beko RSB495/FPV300RXID 472 L Side by Side Refrigerator
Haier HRS-682KGU1 602 L Side by Side Refrigerator vs Godrej RS EONVELVET 646C RIT SM BL 600 L Side by Side Door Refrigerator
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy S26 FE
Xiaomi 17 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Motorola Moto G86 Power vs Xiaomi Redmi K90 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














