




Voltas Beko RSB495/FPV300RXID 472 L Side by Side Refrigerator
$522.36 • View Prices • By Voltas Beko
Voltas Beko RSB495/FPV300RXID 472 L Side by Side Refrigerator price in United States starts from $522.36.
- Share
$522.36
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Side By Side
- 472 L Capacity
- LED Display
- Toughened Glass, Moisture Control
- Frost Free
- Deodorizer
- Door Alarm
- Removable Gasket
Voltas Beko RSB495/FPV300RXID 472 L Side by Side Refrigerator Specs
- Side By Side
- 472 L Capacity
- LED Display
- Toughened Glass, Moisture Control
- Frost Free
- Deodorizer
- Door Alarm
- Removable Gasket
General
| Brand | Voltas Beko |
| Model | RSB495/FPV300RXID |
| Type | Side By Side |
| Panel Display | LED Display |
Design and Body
| Weight | 82 kg |
| Height | 177 cm |
| Width | 90.5 cm |
| Depth | 59.5 cm |
| Handle Type | Recess Handle |
| Body Material | Metal |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Ice Maker Type | Dual Twist Ice Maker |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 472 L |
| Compressor | ProSmart Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Multi Air Flow |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | Active Fresh Blue light Technology, Rat Protection Back |
Power Features
| Voltage Required | AC 230V |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 2 years |
| Compressor Warranty | 12 years |
Voltas Beko RSB495/FPV300RXID 472 L Side by Side Refrigerator Price History
You can check the price history of Voltas Beko RSB495/FPV300RXID 472 L Side by Side Refrigerator below. The current price is $49,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Voltas Beko RSB495/FPV300RXID 472 L Side by Side Refrigerator vs Haier HRS-682KGU1 602 L Side by Side Refrigerator
Voltas Beko RSB495/FPV300RXID 472 L Side by Side Refrigerator vs Haier HES-690SS-P 630 L Side by Side Refrigerator
Voltas Beko RSB495/FPV300RXID 472 L Side by Side Refrigerator vs Voltas Beko RSB585/FPV300RXID 563 L Side by Side Refrigerator
Apple iPhone 17 Pro Max vs iQOO 15
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Apple iPhone 15 Plus (256GB) vs Apple iPhone 17eDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














