

Bosch Serie 2 CTN27S03NI 263 L 3 Star Double Door Refrigerator
$250.68 • View Prices • By Bosch
Bosch Serie 2 CTN27S03NI 263 L 3 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $250.68.
- Share
$250.68
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 263 L Capacity
- Electronic Digital Display
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Deodorizer
Bosch Serie 2 CTN27S03NI 263 L 3 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 263 L Capacity
- Electronic Digital Display
- 3 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Deodorizer
General
| Brand | Bosch |
| Model | Serie 2 CTN27S03NI |
| Type | Multi Door |
| Panel Display | Electronic Digital Display |
Design and Body
| Weight | 72.61 kg |
| Height | 156 cm |
| Width | 60.5 cm |
| Depth | 66 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Integrated Door Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 1 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 263 L, Refrigerator 201 L, Freezer 62 L |
| Compressor | Vario Inverter Compressor |
| Refrigerant | r600A |
| Cooling Technology | Super Cool Technology |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | 2 Independent Cooling System, Fast Cooling Switch, VitaFresh, Power Secure Switch, Volt Regulator: High Voltage Resistance (420V), XL Fridge Capacity, Door Opened Indicator Freezer |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Egg Tray, Ice Twister |
| Water Dispenser | No |
| Ice Dispenser | Yes |
| Coolpad | No |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | VitaFresh with Humidity Controller, Multiairflow System, SuperCooling, Super Freezing, Fresh Sense, Airfresh Filter, Cool Extend |
Power Features
| Voltage Required | 220 - 240 V |
| Star Rating | 3 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
| Warranty Details | 1 Year on Product and 10 Years on Compressor from Bosch |
Bosch Serie 2 CTN27S03NI 263 L 3 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Bosch Serie 2 CTN27S03NI 263 L 3 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $23,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Bosch Serie 2 CTN27S03NI 263 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Samsung RT40H28U3T 236 L 3 Star Double Door Refrigerator
Bosch Serie 2 CTN27S03NI 263 L 3 Star Double Door Refrigerator vs LG GL-S262SESX 246 L 3 Star Double Door Refrigerator
Bosch Serie 2 CTN27S03NI 263 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Bosch CTN29S02NI 269 L 2 Star Double Door Refrigerator
Samsung Galaxy S24 Ultra vs Xiaomi 17 Ultra
Samsung Galaxy A57 vs Apple iPhone 12 Pro
OPPO Find X9 Ultra vs Vivo S50 Pro MiniDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











