




Haier HRS-682WGKU1 596 L Side by Side Refrigerator
$730.87 • View Prices • By Haier
Haier HRS-682WGKU1 596 L Side by Side Refrigerator price in United States starts from $730.87.
- Share
$730.87
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Side By Side
- Top Mounted Freezer
- 596 L Capacity
- Digital LED Touch Panel Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass, Moisture Control
Haier HRS-682WGKU1 596 L Side by Side Refrigerator Specs
- Side By Side
- Top Mounted Freezer
- 596 L Capacity
- Digital LED Touch Panel Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass, Moisture Control
General
| Brand | Haier |
| Model | HRS-682WGKU1 |
| Type | Side By Side |
| Panel Display | Digital LED Touch Panel Display |
Design and Body
| Weight | 94 kg |
| Height | 177.5 cm |
| Width | 90.5 cm |
| Depth | 69.7 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
| Tempered Glass | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 596 L, Refrigerator 392 L, Freezer 204 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Frost Free | Yes |
| Air Circulation | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, Egg Tray, Ice Tray, User Manual, Warranty Card |
| Water Dispenser | Yes |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | 100% Convertible Fridge Space, Magic Convertible Zone, Expert Inverter Technology, Magic Cooling with Deo Fresh Technology, Jumbo Ice Maker, Easy Clean Back, Veg & Fruit Box, 2 Sets of Freezer Box, Big Bottle Guard, Auto Connect to Home Inverter |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 528 W |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2023 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Haier HRS-682WGKU1 596 L Side by Side Refrigerator Price History
You can check the price history of Haier HRS-682WGKU1 596 L Side by Side Refrigerator below. The current price is $70,290. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Haier HRS-682WGKU1 596 L Side by Side Refrigerator vs Samsung RS76CG8003S9 653 L Side by Side Refrigerator
Haier HRS-682WGKU1 596 L Side by Side Refrigerator vs MarQ by Flipkart 584MS025MQSD 584 L Side by Side Refrigerator
Haier HRS-682WGKU1 596 L Side by Side Refrigerator vs LG GL-B257HDSY 655 L Side By Side Refrigerator
Haier HRS-682WGKU1 596 L Side by Side Refrigerator vs Godrej RS EONVELVET 646C RIT OP BK 600 L Side by Side Door Refrigerator
Haier HRS-682WGKU1 596 L Side by Side Refrigerator vs Samsung RS76CG8103S9 653 L Side by Side Refrigerator
Samsung Galaxy A26 5G (256GB) vs Samsung Galaxy A17 5G (4GB RAM + 128GB)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














