




Electrolux EHE5600D-B 565 L French Door Refrigerator
$922.05 • View Prices • By Electrolux
Electrolux EHE5600D-B 565 L French Door Refrigerator price in United States starts from $922.05.
- Share
$922.05
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- French Door
- Bottom Mounted Freezer
- 565 L Capacity
- Electronic Touch Control Display
- 4 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Frost Free
Electrolux EHE5600D-B 565 L French Door Refrigerator Specs
- French Door
- Bottom Mounted Freezer
- 565 L Capacity
- Electronic Touch Control Display
- 4 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Frost Free
General
| Brand | Electrolux |
| Model | EHE5600D-S (600 Series) |
| Type | French Door |
| Panel Display | Electronic Touch Control Display |
Design and Body
| Weight | 91 kg |
| Height | 172.5 cm |
| Width | 89.6 cm |
| Depth | 73 cm |
| Freezer Mounted | Bottom |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 565 L, Refrigerator 397 L, Freezer 168 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Cooling 360 Degree |
| Noise Level | 42 dB |
Smart Features
| Additional Smart Features | Energy-Smart Technology |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 x Refrigerator U, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
| Doors Count | 3 |
| Convertible | No |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | XL Door Bins Fit More and Can Contain 4L Bottles, Flexible Fridge Space, Big Gallon Bin, Sphere Ice Tray, Egg Tray, GreenZone Seal Crisper |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Star Rating | 4 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Electrolux EHE5600D-B 565 L French Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Electrolux EHE5600D-B 565 L French Door Refrigerator below. The current price is $88,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy S25 FE vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Samsung Galaxy A37 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A32 5G
Samsung Galaxy S26 Ultra vs iQOO 15
Apple iPhone 14 Pro vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Honor 400 Pro vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)
Alienware 16 Aurora Gaming Laptop (Intel Core 7 240H/ 32GB/ 1TB SSD/ Win 11/ RTX 5060 8GB Graph) vs Lenovo Legion 5 15IAX10 83F0001QUS Gaming Laptop (Intel Ultra 7 255HX/ 16GB/ 1TB SSD/ Win 11/ 8GB RTX 5060)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














