






LG GLT6816ODPZ 674 L 1 Star Double Door Refrigerator
$799.73 • View Prices • By LG
LG GLT6816ODPZ 674 L 1 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $799.73.
- Share
$799.73
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 674 L Capacity
- 1 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Frost Free
- Removable Gasket
LG GLT6816ODPZ 674 L 1 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 674 L Capacity
- 1 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Frost Free
- Removable Gasket
General
| Brand | LG |
| Model | GLT6816ODPZ |
| Type | Multi Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 91 kg |
| Height | 174 cm |
| Width | 83 cm |
| Depth | 82 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Door Basket | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 674 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Multi Air Flow |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Extra Features | Auto Smart Connect, Utility Box, Hygiene Fresh+ |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 331 Units per year |
| Star Rating | 1 |
| Star Rating Year | 2026 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
LG GLT6816ODPZ 674 L 1 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of LG GLT6816ODPZ 674 L 1 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $76,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

LG GLT6816ODPZ 674 L 1 Star Double Door Refrigerator vs Electrolux ETM5002C-B 503 L 1 Star Double Door Refrigerator
LG GLT6816ODPZ 674 L 1 Star Double Door Refrigerator vs Electrolux EQE5400D-B 547 L French Door Refrigerator
LG GLT6816ODPZ 674 L 1 Star Double Door Refrigerator vs Electrolux UltimateTaste 700 EQE5600B-S 634 L Side by Side Refrigerator
LG GLT6816ODPZ 674 L 1 Star Double Door Refrigerator vs Electrolux EQE5400D-S 547 L French Door Refrigerator
Motorola Moto Edge 60 Pro 5G vs Samsung Galaxy S25 FE
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















