





MarQ By Flipkart 90BD1MQ26-GG 92 L 1 Star Single Door Mini Refrigerator
$94.38 • View Prices • By MarQ
MarQ By Flipkart 90BD1MQ26-GG 92 L 1 Star Single Door Mini Refrigerator price in United States starts from $94.38.
- Share
$94.38
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 92 L Capacity
- 1 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Removable Gasket
- Reciprocating Compressor
- 1 year Product Warranty
MarQ By Flipkart 90BD1MQ26-GG 92 L 1 Star Single Door Mini Ref… Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 92 L Capacity
- 1 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Removable Gasket
- Reciprocating Compressor
- 1 year Product Warranty
General
| Brand | MarQ by Flipkart |
| Model | 90BD1MQ26-GG |
| Type | Single Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 19.75 kg |
| Height | 85.2 cm |
| Width | 45.5 cm |
| Depth | 51 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
| Body Material | Metal & Plastic |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 92 L |
| Compressor | Reciprocating Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
| Noise Level | 42 dB |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 Unit Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 187 Units per Year |
| Star Rating | 1 |
| Star Rating Year | 2026 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
MarQ By Flipkart 90BD1MQ26-GG 92 L 1 Star Single Door Mini Ref… Price History
You can check the price history of MarQ By Flipkart 90BD1MQ26-GG 92 L 1 Star Single Door Mini Refrigerator below. The current price is $8,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

MarQ By Flipkart 90BD1MQ26-GG 92 L 1 Star Single Door Mini Refrigerator vs MarQ By Flipkart 180BD3MQ24-NR 183 L 2 Star Single Door Refrigerator
Apple iPhone 16 Pro (256GB) vs Apple iPhone Air
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 15 Pro Max
Xiaomi 17 Pro vs Xiaomi 17 Ultra

OnePlus Ace 6T vs OnePlus Ace 6Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















