




Haier HRB-600MP 520 L 3 Star French Door Refrigerator (Vouge Lumiere)
$1,424.13 • View Prices • By Haier
Haier HRB-600MP 520 L 3 Star French Door Refrigerator (Vouge Lumiere) price in United States starts from $1,424.13.
- Share
$1,424.13
Search
- Set Price Alert
Features
- French Door
- Bottom Mounted Freezer
- 520 L Capacity
- Digital Display
- APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass, Moisture Control
Haier HRB-600MP 520 L 3 Star French Door Refrigerator (Vouge L… Specs
- French Door
- Bottom Mounted Freezer
- 520 L Capacity
- Digital Display
- APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass, Moisture Control
General
| Brand | Haier |
| Model | HRB-600MP (Vouge Lumiere) |
| Type | French Door |
| Panel Display | Digital Display |
| Launch Year | 2025 |
Design and Body
| Weight | 110 kg |
| Height | 190 cm |
| Width | 83 cm |
| Depth | 63.5 cm |
| Freezer Mounted | Bottom |
| Handle Type | Pocket Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Door Basket | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 520 L, Refrigerator 440 L, Freezer 80 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Smart Features
| APP Control | Yes, Connects with Haismart App |
| Additional Smart Features | Smart Sense AI |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 x Refrigerator, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
| Doors Count | 4 |
| Auto Door Open | Yes |
| Convertible | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | Deo Fresh Technology, Stabilizer Free Operation |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V, 50Hz |
| Power Consumption | 480 W |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2025 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 2 years |
| Compressor Warranty | 10 years |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Haier HRB-600MP 520 L 3 Star French Door Refrigerator (Vouge Lumiere) vs LG GV-B25FFGMB 610 L French Door Refrigerator
Samsung Galaxy Z Fold 7 (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max vs Huawei Pura 80 Ultra
Xiaomi Redmi 15 5G vs Xiaomi Redmi 15 4G
Samsung Galaxy A35 5G vs Samsung Galaxy A17
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














