




Haier HED-204TDSA-N 190 L 4 Star Single Door Refrigerator
$153.6 • View Prices • By Haier
Haier HED-204TDSA-N 190 L 4 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $153.6.
- Share
$153.6
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 190 L Capacity
- 4 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Normal Compressor
Haier HED-204TDSA-N 190 L 4 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 190 L Capacity
- 4 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Normal Compressor
General
| Brand | Haier |
| Model | HED-204TDSA-N |
| Type | Single Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 35 kg |
| Height | 131.3 cm |
| Width | 62.8 cm |
| Depth | 53 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
Technical
| Capacity | 190 L |
| Compressor | Normal Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Frost Free | Easy Manual Defrosting |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1N Refrigerator, 1N User Manual, 1N Warranty card |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | 1 hour Icing Technology, Large Vegetable Box, Easy Clean Back, Auto Connect Home Inverter, Big Bottle Rack |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 136 Units per Year |
| Star Rating | 4 |
| Star Rating Year | 2026 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Haier HED-204TDSA-N 190 L 4 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Haier HED-204TDSA-N 190 L 4 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $14,690. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Haier HED-204TDSA-N 190 L 4 Star Single Door Refrigerator vs Haier HED-205DSA-P 190 L 5 Star Single Door Refrigerator
Haier HED-204TDSA-N 190 L 4 Star Single Door Refrigerator vs Haier HED-202TMSA-N 190 L 2 Star Single Door Refrigerator
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Xiaomi 15T Pro vs Xiaomi Poco X8 Pro Max 5G
Xiaomi Redmi K90 Pro Max vs iQOO 15
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S23 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














