




Haier HEF-252EGBA-P 240 L 2 Star Double Door Refrigerator
$248.59 • View Prices • By Haier
Haier HEF-252EGBA-P 240 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $248.59.
- Share
$248.59
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 240 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Frost Free
- Coolpad
Haier HEF-252EGBA-P 240 L 2 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 240 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Frost Free
- Coolpad
General
| Brand | Haier |
| Model | HEF-252EGBA-P |
| Type | Multi Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 53 kg |
| Height | 156 cm |
| Width | 54.8 cm |
| Depth | 61.5 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 1 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 240 L |
| Compressor | Normal Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Coolpad | Yes |
| Doors Count | 2 |
| Extra Features | Connects Home Inverter, Turbo Icing |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V |
| Power Consumption | 233 Units per Year |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2026 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Haier HEF-252EGBA-P 240 L 2 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Haier HEF-252EGBA-P 240 L 2 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $23,790. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Haier HEF-252EGBA-P 240 L 2 Star Double Door Refrigerator vs Samsung Bespoke RT80H30U3T 256 L 3 Star Double Door Refrigerator
Haier HEF-252EGBA-P 240 L 2 Star Double Door Refrigerator vs LG GLT2516WWPZ 251 L 1 Star Double Door Refrigerator
Haier HEF-252EGBA-P 240 L 2 Star Double Door Refrigerator vs Haier HEF-252EGS-P 240 L 2 Star Double Door Refrigerator
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Xiaomi 15T Pro vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
Asus TUF Gaming A15 FA506NCR-WH71 Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7435HS/ 8GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 4GB RTX 3050) vs Lenovo LOQ-E 83S00000US Gaming Laptop (AMD Ryzen 7 7735HS / 16GB/ 512GB SSD/ Win 11/ 6GB RTX 4050)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














