





Haier HRD-1252KSA 100 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator
$117.58 • View Prices • By Haier
Haier HRD-1252KSA 100 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator price in United States starts from $117.58.
- Share
$117.58
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 100 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Normal Compressor
Haier HRD-1252KSA 100 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 100 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Normal Compressor
General
| Brand | Haier |
| Model | HRD-1252KSA |
| Type | Single Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 50 kg |
| Height | 89 cm |
| Width | 46.5 cm |
| Depth | 49 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
Technical
| Capacity | 100 L |
| Compressor | Normal Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Frost Free | Manual |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 x Refrigerator, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
| Doors Count | 1 |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V, 50Hz |
| Power Consumption | 162 Units per Year |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2026 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Haier HRD-1252KSA 100 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator Price History
You can check the price history of Haier HRD-1252KSA 100 L 2 Star Single Door Mini Refrigerator below. The current price is $11,200. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 17 vs Apple iPhone 16 Plus
Apple MacBook Air 13 2025 Laptop (Apple M4/ 24GB/ 512GB SSD/ MacOS/ 10-Core GPU) vs Apple MacBook Neo 2026 Laptop (Apple A18 Pro Chip/ 8GB/ 256GB SSD/ MacOS)
Xiaomi 17 Pro vs Apple iPhone 17 Pro Max
Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)

Xiaomi 17 Ultra vs Red Magic 11 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















