



Haier HRF-2901EBSA-P 240 L 1 Star Double Door Refrigerator
$250.63 • View Prices • By Haier
Haier HRF-2901EBSA-P 240 L 1 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $250.63.
- Share
$250.63
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 240 L Capacity
- 1 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Frost Free
- Removable Gasket
- Twin Inverter Compressor
Haier HRF-2901EBSA-P 240 L 1 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 240 L Capacity
- 1 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Frost Free
- Removable Gasket
- Twin Inverter Compressor
General
| Brand | Haier |
| Model | HRF-2901EBSA-P |
| Type | Multi Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 53 kg |
| Height | 156 cm |
| Width | 54.8 cm |
| Depth | 61.5 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
| Body Material | Aluminum |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Ice Twist Maker |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 1 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 240 L |
| Compressor | Twin Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 x Refrigerator, 1 x Egg Tray, 1 x Warranty Card, 1 x User Manual |
| Doors Count | 2 |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V, 50Hz |
| Power Consumption | 270 W |
| Star Rating | 1 |
| Star Rating Year | 2026 |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 2 years |
| Compressor Warranty | 10 years |
Haier HRF-2901EBSA-P 240 L 1 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Haier HRF-2901EBSA-P 240 L 1 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $23,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Haier HRF-2901EBSA-P 240 L 1 Star Double Door Refrigerator vs Realme TechLife 233MF3RM24NC 233 L 3 Star Double Door Refrigerator
Samsung Galaxy S25 FE vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Google Pixel 10 Pro XL (1TB) vs Vivo X300 Pro 5G
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Samsung Galaxy A57
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S26 FE
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S26 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













