




Haier HRT-683ISU1 598 L Side by Side Refrigerator
$831.22 • View Prices • By Haier
Haier HRT-683ISU1 598 L Side by Side Refrigerator price in United States starts from $831.22.
- Share
$831.22
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Side By Side
- Top Mounted Freezer
- 598 L Capacity
- Digital LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass, Moisture Control
Haier HRT-683ISU1 598 L Side by Side Refrigerator Specs
- Side By Side
- Top Mounted Freezer
- 598 L Capacity
- Digital LED Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass, Moisture Control
General
| Brand | Haier |
| Model | HRT-683ISU1 |
| Type | Side By Side |
| Panel Display | Digital LED Display |
Design and Body
| Weight | 97 kg |
| Height | 177.5 cm |
| Width | 90.5 cm |
| Depth | 69.7 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Ice Maker Type | Jumbo Ice Maker |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 598 L, Refrigerator 399 L, Freezer 199 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes |
| Additional Smart Features | Smart Sense AI |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, Egg Tray, Ice Tray, User Manual, Warranty Card |
| Ice Dispenser | Yes |
| Doors Count | 3 |
| Convertible | Yes |
| Extra Features | Magic Convertible Zone, Expert Inverter Technology, Deo Fresh Technology, Easy Clean Back, 2 Sets of Freezer Box |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 525 W |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2023 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Haier HRT-683ISU1 598 L Side by Side Refrigerator Price History
You can check the price history of Haier HRT-683ISU1 598 L Side by Side Refrigerator below. The current price is $79,790. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 17 Pro (512GB) vs Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB)
Apple iPhone 17 Pro Max vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 17 Pro vs Samsung Galaxy S26 Plus
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Apple iPhone 17 Pro Max (512GB)
Apple Pro Display XDR MWPF2LL/A 32-inch 6K Monitor vs Samsung Odyssey OLED G9 G95SD LS49DG956SNXGO 49 inch Dual QHD Gaming MonitorDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














