







Haier HRT-683PWGU1 598 L Side by Side Refrigerator
$925.31 • View Prices • By Haier
Haier HRT-683PWGU1 598 L Side by Side Refrigerator price in United States starts from $925.31.
- Share
$925.31
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Side By Side
- Side Mounted Freezer
- 598 L Capacity
- Digital Panel Control Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass, Moisture Control
Haier HRT-683PWGU1 598 L Side by Side Refrigerator Specs
- Side By Side
- Side Mounted Freezer
- 598 L Capacity
- Digital Panel Control Display
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass, Moisture Control
General
| Brand | Haier |
| Model | HRT-683PWGU1 |
| Type | Side By Side |
| Panel Display | Digital Panel Control Display |
Design and Body
| Weight | 108 kg |
| Height | 177.5 cm |
| Width | 90.5 cm |
| Depth | 69.7 cm |
| Freezer Mounted | Side |
| Handle Type | Recess Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Ice Maker Type | Triple Twist Ice Maker |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 598 L, Refrigerator 399 L, Freezer 199 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes |
| Additional Smart Features | Smart Convertible, Smart Sense i, Smart Food Management |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, Egg Tray, Ice Tray, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 3 |
| Convertible | Yes |
| Extra Features | Jumbo Ice Maker, Low Noise Operation, Expert Inverter Technology, Deo Fresh Technology, Convertible Magic Zone |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 525 Units per year |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2026 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Haier HRT-683PWGU1 598 L Side by Side Refrigerator Price History
You can check the price history of Haier HRT-683PWGU1 598 L Side by Side Refrigerator below. The current price is $88,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy S26 FE
Xiaomi Redmi Note 15 vs Honor 400 Lite
Samsung Galaxy S23 Ultra vs Samsung Galaxy A37 5G
Xiaomi Poco F8 Pro (12GB RAM + 512GB) vs Redmagic 10 Air 5G (16GB RAM + 512GB)
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 18 Pro Max
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















