




LG GL-B199OBEY 185 L 4 Star Single Door Refrigerator
$164.96 • View Prices • By LG
LG GL-B199OBEY 185 L 4 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $164.96.
- Share
$164.96
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 185 L Capacity
- 4 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Reciprocating Compressor
LG GL-B199OBEY 185 L 4 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 185 L Capacity
- 4 Star Energy Rating
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
- Reciprocating Compressor
General
| Brand | LG |
| Model | GL-B199OBEY |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 32 kg |
| Height | 114.2 cm |
| Width | 53.7 cm |
| Depth | 63.8 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Pre colored (with Chrome cap cover) |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
Technical
| Capacity | 185 L, Refrigerator 169 L, Freezer 16 L |
| Compressor | Reciprocating Compressor |
| Refrigerant | R-600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 unit Refrigerator, Owner Manual |
| Doors Count | 1 |
| Extra Features | Fast Ice Making, Smart Connect, Anti Rat Bite, Silent Operation, Bigger Chiller Tray |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V~50HZ |
| Power Consumption | 150 W |
| Star Rating | 4 |
| Star Rating Year | 2023 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
LG GL-B199OBEY 185 L 4 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of LG GL-B199OBEY 185 L 4 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $15,790. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

LG GL-B199OBEY 185 L 4 Star Single Door Refrigerator vs Haier HED-204TMBBA-N 190 L 4 Star Single Door Refrigerator
LG GL-B199OBEY 185 L 4 Star Single Door Refrigerator vs Haier HED-204MFBA-P 190 L 4 Star Single Door Refrigerator
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 16 Pro Max

Motorola Razr Plus 2025 vs Samsung Galaxy S26
Samsung Galaxy S25 Ultra (512GB) vs Xiaomi 17 ProDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














