





LG GL-S312SEGY 272 L 2 Star Double Door Refrigerator
$322.91 • View Prices • By LG
LG GL-S312SEGY 272 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $322.91.
- Share
$322.91
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 272 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass, Moisture Control
- Convertible, Frost Free
- Deodorizer
LG GL-S312SEGY 272 L 2 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 272 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass, Moisture Control
- Convertible, Frost Free
- Deodorizer
General
| Brand | LG |
| Model | GL-S312SEGY |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 5 kg |
| Height | 168 cm |
| Width | 55.5 cm |
| Depth | 63.7 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Ice Maker Type | Movable, Single Twist (12 Ice cubes /tray) |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 272 L |
| Compressor | Smart Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-600a |
| Cooling Technology | Multi Air Flow Cooling |
Smart Features
| Smart Diagnostics | Yes |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Frost Free | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Works Without Stabilizer |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | Runs on Home Inverter, Pull out Tray, Anti-Rat Bite (cover) |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 271 W |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2025 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
LG GL-S312SEGY 272 L 2 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of LG GL-S312SEGY 272 L 2 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $30,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A37 5G vs Samsung Galaxy A32 5G
Samsung Galaxy S25 Plus vs Huawei Mate 80 Pro
Xiaomi Poco M8 Pro 5G (12GB RAM + 512GB) vs Xiaomi Poco X7 Pro 5G (12GB RAM + 512GB)
Google Pixel 10 Pro vs Samsung Galaxy S26
Samsung Galaxy A36 5G vs Samsung Galaxy S26
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















