





LG GLT2526XWDS 251 L 2 Star Double Door Refrigerator
$292.47 • View Prices • By LG
LG GLT2526XWDS 251 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $292.47.
- Share
$292.47
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 251 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Removable Gasket
LG GLT2526XWDS 251 L 2 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 251 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Removable Gasket
General
| Brand | LG |
| Model | GLT2526XWDS |
| Type | Multi Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 48 kg |
| Height | 157.3 cm |
| Width | 55.5 cm |
| Depth | 63.7 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Door Basket | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 251 L, Refrigerator 192 L, Freezer 59 L |
| Compressor | Smart Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Multi Air Flow |
Smart Features
| Smart Diagnostics | Yes |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Extra Features | Silent Operation, Runs on Home Inverter, Lower Door Basket, Smart mode, Max Fresh |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 233 Units per year |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2026 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
LG GLT2526XWDS 251 L 2 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of LG GLT2526XWDS 251 L 2 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $27,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

LG GLT2526XWDS 251 L 2 Star Double Door Refrigerator vs LG GLT2526XWPZ 251 L 2 Star Double Door Refrigerator
Apple iPhone 16 Pro (256GB) vs Apple iPhone 17e

OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB) vs OnePlus 16
Apple iPhone 17 Plus vs Apple iPhone AirDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















