





IFB IFBFF-291BYOSET 241 L 2 Star Double Door Refrigerator
$266.35 • View Prices • By IFB
IFB IFBFF-291BYOSET 241 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $266.35.
- Share
$266.35
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 241 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Door Lock
IFB IFBFF-291BYOSET 241 L 2 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 241 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Door Lock
General
| Brand | IFB |
| Model | IFBFF-291BYOSET |
| Type | Multi Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 51 kg |
| Height | 154.4 cm |
| Width | 59.4 cm |
| Depth | 67 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 241 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Ice tray, Egg Tray |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Extra Features | 10-in-1 Convertible Mode, 30 Hrs Cooling Retention, Silent Operation, 360° Uniform Cooling |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 223 Units per Year |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2026 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 4 years |
| Compressor Warranty | 10 years |
IFB IFBFF-291BYOSET 241 L 2 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of IFB IFBFF-291BYOSET 241 L 2 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $25,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

IFB IFBFF-291BYOSET 241 L 2 Star Double Door Refrigerator vs Samsung RT28C3733S8 236 L 3 Star Double Door Refrigerator
Apple iPhone 14 vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 17 vs Apple iPhone 16 Pro (256GB)
Apple iPhone 17 Pro Max vs OnePlus 13
Google Pixel 10 Pro vs Samsung Galaxy S26 Plus
Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy S26 FEDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















