





LG GLT3836SNPZ 380 L 3 Star Double Door Refrigerator
$518.41 • View Prices • By LG
LG GLT3836SNPZ 380 L 3 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $518.41.
- Share
$518.41
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 380 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
LG GLT3836SNPZ 380 L 3 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 380 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
General
| Brand | LG |
| Model | GLT3836SNPZ |
| Type | Multi Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 69 kg |
| Height | 176 cm |
| Width | 70 cm |
| Depth | 68 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 380 L, Refrigerator 290 L, Freezer 90 L |
| Compressor | Smart Inverter Compressor |
| Refrigerant | R-600a |
| Cooling Technology | Multi Air Flow |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes |
| Smart Diagnostics | Yes |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | Door Cooling+, Runs on Home Inverter, Lower Door Basket, Silent Operation |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240 V |
| Power Consumption | 217 Units per year |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2026 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
LG GLT3836SNPZ 380 L 3 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of LG GLT3836SNPZ 380 L 3 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $49,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

LG GLT3836SNPZ 380 L 3 Star Double Door Refrigerator vs LG GLT4026SNPZ 398 L 2 Star Double Door Refrigerator
LG GLT3836SNPZ 380 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Samsung Bespoke RT38HG5A23BX 350 L 3 Star Double Door Refrigerator
Samsung Galaxy S25 FE vs Xiaomi 15T
Xiaomi 17 Ultra vs Xiaomi 17
Samsung Galaxy S26 Ultra vs iQOO Z11 Turbo
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S25 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















