






LG GVB23FFLMB 574 L Side by Side Refrigerator
$1,201.56 • View Prices • By LG
LG GVB23FFLMB 574 L Side by Side Refrigerator price in United States starts from $1,201.56.
- Share
$1,201.56
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Side By Side
- Bottom Mounted Freezer
- 574 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
LG GVB23FFLMB 574 L Side by Side Refrigerator Specs
- Side By Side
- Bottom Mounted Freezer
- 574 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
General
| Brand | LG |
| Model | GVB23FFLMB |
| Type | Side By Side |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 104 kg |
| Height | 177.7 cm |
| Width | 83.5 cm |
| Depth | 73.6 cm |
| Freezer Mounted | Bottom |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 574 L |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Multi Air Flow, Door Cooling Plus & Linear Cooling |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, LG ThinQ App |
| Smart Diagnostics | Yes |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 4 |
| Convertible | Yes |
| Extra Features | Hygiene Fresh+, Door Cooling+, Linear Cooling, Fresh Converter+, Auto Smart Connect |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Power Consumption | 510 Units per year |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2026 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
LG GVB23FFLMB 574 L Side by Side Refrigerator Price History
You can check the price history of LG GVB23FFLMB 574 L Side by Side Refrigerator below. The current price is $114,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

LG GVB23FFLMB 574 L Side by Side Refrigerator vs Haier HRB-600IS 520 L 3 Star French Door Lumiere Refrigerator
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S25 FE
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
Xiaomi 17 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Honor 400 Pro vs Samsung Galaxy S26
Samsung Galaxy S22 Plus 5G vs Samsung Galaxy A16 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















