





Panasonic NR-A222BFRN 215 L 2 Star Single Door Refrigerator
$178.37 • View Prices • By Panasonic
Panasonic NR-A222BFRN 215 L 2 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $178.37.
- Share
$178.37
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 215 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
Panasonic NR-A222BFRN 215 L 2 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 215 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Door Lock
- Removable Gasket
General
| Brand | Panasonic |
| Model | NR-A222BFRN |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 34 kg |
| Height | 128 cm |
| Width | 53.5 cm |
| Depth | 62.9 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Bar Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 1 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 215 L |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Frost Free | Direct Cool |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card, Egg Tray, Movable Ice Maker |
| Doors Count | 1 |
Power Features
| Voltage Required | AC 230V |
| Power Consumption | 200 W |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2025 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Panasonic NR-A222BFRN 215 L 2 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Panasonic NR-A222BFRN 215 L 2 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $16,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
























