






Samsung Bespoke RT45HG6A22S8 419 L 2 Star Double Door Refrigerator
$510.47 • View Prices • By Samsung
Samsung Bespoke RT45HG6A22S8 419 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $510.47.
- Share
$510.47
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 419 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
Samsung Bespoke RT45HG6A22S8 419 L 2 Star Double Door Refriger… Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 419 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
General
| Brand | Samsung |
| Model | Bespoke RT45HG6A22S8 |
| Type | Multi Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 67 kg |
| Height | 179 cm |
| Width | 70 cm |
| Depth | 75.5 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Door Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 1 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 419 L, Refrigerator 324 L, Freezer 95 L |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Twin Cooling Plus |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Samsung SmartThings App |
| Additional Smart Features | SmartThings AI Energy Mode, SmartThings Lighting |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | Fresh room, 5-in-1 Convertible mode |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V, 50Hz |
| Power Consumption | 252 W |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2025 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 20 years |
Samsung Bespoke RT45HG6A22S8 419 L 2 Star Double Door Refriger… Price History
You can check the price history of Samsung Bespoke RT45HG6A22S8 419 L 2 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $48,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung Bespoke RT45HG6A22S8 419 L 2 Star Double Door Refrigerator vs Samsung RT40H28W3Q 236 L 3 Star Double Door Refrigerator
Samsung Bespoke RT45HG6A22S8 419 L 2 Star Double Door Refrigerator vs Samsung RT40H28U3T 236 L 3 Star Double Door Refrigerator
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 14 Pro
Xiaomi 17 Ultra vs Huawei Mate 80 Pro
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Vivo X300 Pro 5G
Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S25 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















