




Samsung Bespoke RT80H51C3K 467 L 3 Star Double Door Refrigerator
$663.42 • View Prices • By Samsung
Samsung Bespoke RT80H51C3K 467 L 3 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $663.42.
- Share
$663.42
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 467 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
Samsung Bespoke RT80H51C3K 467 L 3 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 467 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 3 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
General
| Brand | Samsung |
| Model | Bespoke RT80H51C3KHL |
| Type | Multi Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 89.6 kg |
| Height | 182.5 cm |
| Width | 70 cm |
| Depth | 79.4 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, Top LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 1 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 467 L, Refrigerator 360 L, Freezer 107 L |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Twin Cooling Plus |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes, Samsung SmartThings App |
| Additional Smart Features | SmartThings AI Energy Mode, SmartThings Lighting |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Extra Features | Active Fresh Filter+, Fresh Room, Multi Air Flow, Silent Operation, Convertible 5-in-1 modes |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 225 Units per year |
| Star Rating | 3 |
| Star Rating Year | 2026 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 20 years |
Samsung Bespoke RT80H51C3K 467 L 3 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Samsung Bespoke RT80H51C3K 467 L 3 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $63,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung Bespoke RT80H51C3K 467 L 3 Star Double Door Refrigerator vs Samsung Bespoke RT80H51C2B 467 L 2 Star Double Door Refrigerator
Apple iPhone 12 vs Apple iPhone 17e
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone Air
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy A53 5G
Apple iPhone 14 Pro vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Samsung Galaxy A57Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














