




Samsung RR21C2H25CU 189 L 5 Star Single Door Refrigerator
$201.72 • View Prices • By Samsung
Samsung RR21C2H25CU 189 L 5 Star Single Door Refrigerator price in United States starts from $201.72.
- Share
$201.72
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 189 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Deodorizer
- Door Lock
- Removable Gasket
Samsung RR21C2H25CU 189 L 5 Star Single Door Refrigerator Specs
- Single Door
- Top Mounted Freezer
- 189 L Capacity
- 5 Star Energy Rating
- Toughened Glass, Moisture Control
- Deodorizer
- Door Lock
- Removable Gasket
General
| Brand | Samsung |
| Model | RR21C2H25CU |
| Type | Single Door |
Design and Body
| Weight | 41 kg |
| Height | 132.5 cm |
| Width | 57.8 cm |
| Depth | 71.5 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Base Drawer | Yes |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
Technical
| Capacity | 189 L |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Direct Cool |
Cooling Features
| Moisture Control | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Door Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator, User Manual |
| Doors Count | 1 |
| Deodorizer | Yes |
| Extra Features | Additional Bottle Space, Operates on Home Inverter+, Runs with Solar Energy, Safe Clean Back |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V |
| Star Rating | 5 |
| Star Rating Year | 2023 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Samsung RR21C2H25CU 189 L 5 Star Single Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Samsung RR21C2H25CU 189 L 5 Star Single Door Refrigerator below. The current price is $19,400. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung RR21C2H25CU 189 L 5 Star Single Door Refrigerator vs Samsung RR21D2H259U 189 L 5 Star Single Door Refrigerator
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S25 Plus
RedMagic 11 Pro Plus vs Samsung Galaxy S26 Ultra
OnePlus 15 vs iQOO 15Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














