





Samsung RT40H28U2HS 236 L 2 Star Double Door Refrigerator
$286.44 • View Prices • By Samsung
Samsung RT40H28U2HS 236 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $286.44.
- Share
$286.44
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 236 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Door Alarm
Samsung RT40H28U2HS 236 L 2 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 236 L Capacity
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
- Door Alarm
General
| Brand | Samsung |
| Model | RT40H28U2HS |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 50 kg |
| Height | 154 cm |
| Width | 55.5 cm |
| Depth | 65.7 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, Top LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 2 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 236 L, Refrigerator 183 L, Freezer 53 L |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | All Around Cooling |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Extra Features | 2-in-1 Smart Conversion, Power Cool Function, Power Freeze Function |
Power Features
| Voltage Required | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 229 W |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2025 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 20 years |
Samsung RT40H28U2HS 236 L 2 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Samsung RT40H28U2HS 236 L 2 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $27,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Samsung RT40H28U2HS 236 L 2 Star Double Door Refrigerator vs LG GL-N292DPZY 242 L 2 Star Double Door Refrigerator
Samsung RT40H28U2HS 236 L 2 Star Double Door Refrigerator vs Samsung Bespoke RT80H30U3T 256 L 3 Star Double Door Refrigerator
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra vs Samsung Galaxy S26 FE
Samsung Galaxy S25 Plus vs Samsung Galaxy S26 FE
Google Pixel 10A vs Samsung Galaxy S26Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















