





Samsung RT41HB6A4222 396 L 2 Star Double Door Refrigerator
$570.27 • View Prices • By Samsung
Samsung RT41HB6A4222 396 L 2 Star Double Door Refrigerator price in United States starts from $570.27.
- Share
$570.27
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 396 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
Samsung RT41HB6A4222 396 L 2 Star Double Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 396 L Capacity
- Wi-Fi Connectivity, APP Control
- 2 Star Energy Rating
- Inverter Technology
- Toughened Glass
- Convertible, Frost Free
General
| Brand | Samsung |
| Model | RT41HB6A4222 |
| Type | Multi Door |
| Launch Year | 2026 |
Design and Body
| Weight | 70 kg |
| Height | 171 cm |
| Width | 70 cm |
| Depth | 75.5 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | Recess Door Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, LED |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Ice Maker Type | Twist Ice Maker |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Bottle Shelves | 1 |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 396 L, Refrigerator 301 L, Freezer 95 L |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Twin Cooling Plus |
Smart Features
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| APP Control | Yes |
| Additional Smart Features | SmartThings AI Energy Mode, SmartThings Lighting (Prevent light glare) |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
| Other Safety Features | Stabilizer Free Operation |
Extra
| Sales Package | 1 U Refrigerator, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 2 |
| Convertible | Yes |
| Extra Features | Active Fresh Filter+, Fresh Room, Multi Air Flow, Convertible 5-in-1 modes |
Power Features
| Voltage Required | AC 220-240V, 50Hz |
| Power Consumption | 249 W |
| Star Rating | 2 |
| Star Rating Year | 2025 |
| Inverter Technology | Yes |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 20 years |
Samsung RT41HB6A4222 396 L 2 Star Double Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Samsung RT41HB6A4222 396 L 2 Star Double Door Refrigerator below. The current price is $54,900. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Honor 400 Pro vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy A17 vs Honor 400 Lite
Xiaomi 16 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Google Pixel 9 Pro XL vs Apple iPhone 17 Pro Max (512GB)
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy A16 5GDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















