



Voltas Beko RSB585 521 L Side by Side Refrigerator
$569.38 • View Prices • By Voltas
Voltas Beko RSB585 521 L Side by Side Refrigerator price in United States starts from $569.38.
- Share
$569.38
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Side By Side
- Side Mounted Freezer
- 521 L Capacity
- Electronic Control with LED Display
- Toughened Glass
- Frost Free
- Child Lock, Door Alarm
- Ice Dispenser
Voltas Beko RSB585 521 L Side by Side Refrigerator Specs
- Side By Side
- Side Mounted Freezer
- 521 L Capacity
- Electronic Control with LED Display
- Toughened Glass
- Frost Free
- Child Lock, Door Alarm
- Ice Dispenser
General
| Brand | Voltas Beko |
| Model | RSB585/FPV300RXID |
| Type | Side By Side |
| Panel Display | Electronic Control with LED Display |
Design and Body
| Weight | 91 kg |
| Height | 177 cm |
| Width | 90.5 cm |
| Depth | 67 cm |
| Freezer Mounted | Side |
| Handle Type | Recess Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes, Dual LED Illumination |
| Toughened Glass | Yes |
| Ice Tray | Yes |
| Chiller Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
Technical
| Capacity | 521 L |
| Compressor | Pro Smart Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
| Cooling Technology | Dual Cooling |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Child Lock | Yes |
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator, Manual |
| Ice Dispenser | Yes |
| Doors Count | 2 |
Power Features
| Voltage Required | AC 230V |
Warranty
| Warranty Type | Manufacturer |
| Product Warranty | 2 years |
| Compressor Warranty | 10 years |
Voltas Beko RSB585 521 L Side by Side Refrigerator Price History
You can check the price history of Voltas Beko RSB585 521 L Side by Side Refrigerator below. The current price is $54,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















