



Whirlpool FP 223D PROTTON ROY 215 L Triple Door Refrigerator
$255.85 • View Prices • By Whirlpool
Whirlpool FP 223D PROTTON ROY 215 L Triple Door Refrigerator price in United States starts from $255.85.
- Share
$255.85
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 215 L Capacity
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Alarm
- Removable Gasket
- Digital Inverter Compressor
Whirlpool FP 223D PROTTON ROY 215 L Triple Door Refrigerator Specs
- Multi Door
- Top Mounted Freezer
- 215 L Capacity
- Toughened Glass
- Frost Free
- Door Alarm
- Removable Gasket
- Digital Inverter Compressor
General
| Brand | Whirlpool |
| Model | FP 223D PROTTON ROY |
| Type | Multi Door |
Design and Body
| Weight | 52 kg |
| Height | 161 cm |
| Width | 56 cm |
| Depth | 64 cm |
| Freezer Mounted | Top |
| Handle Type | G Profile Handle |
| Body Material | Steel |
Interior Features
| Interior Lamp | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Ice Tray | Yes |
| Ice Cube Box | Yes |
| Door Basket | Yes |
| Egg Tray | Yes |
| Removable Gasket | Yes |
| Freezer Shelves | 2 |
Technical
| Capacity | 215 L |
| Compressor | Digital Inverter Compressor |
| Refrigerant | R600a |
Cooling Features
| Frost Free | Yes |
| Temperature Control | Yes |
Safety Features
| Shock Proof | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Inbuilt Stabilizer | Yes |
| Anti Bacteria Gasket | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Refrigerator Unit, User Manual, Warranty Card |
| Doors Count | 3 |
| Extra Features | Zeolite Technology, Moisture Retention Technology, Fruit Crisper, DELI Zone, Air Booster, Energy Efficient |
Power Features
| Voltage Required | AC 230V |
| Star Rating Year | 2024 |
Warranty
| Warranty Type | Technician Visit |
| Product Warranty | 1 year |
| Compressor Warranty | 10 years |
Whirlpool FP 223D PROTTON ROY 215 L Triple Door Refrigerator Price History
You can check the price history of Whirlpool FP 223D PROTTON ROY 215 L Triple Door Refrigerator below. The current price is $24,490. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Refrigerators
Related Searches
Compared With

Whirlpool FP 223D PROTTON ROY 215 L Triple Door Refrigerator vs Whirlpool FP 263D PROTTON ROY 240 L Triple Door Refrigerator
Whirlpool FP 223D PROTTON ROY 215 L Triple Door Refrigerator vs Whirlpool NEO DF278 PRM 235 L 2 Star Double Door Refrigerator
Xiaomi 17 Pro Max vs Oppo Find X9 Pro 5G
Samsung Galaxy S24 Ultra vs Samsung Galaxy S25 FE
Motorola Edge 70 vs Samsung Galaxy S26 UltraDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













