



Aeroride Aero (Lithium Ion Battery)
$829.98 • 2 Variants • By Aeroride
This is a variant of Aeroride Aero.Visit Main Aero Page.
Aeroride Aero (Lithium Ion Battery) price in United States starts from $829.98.
- Share
$829.98
Ex-Showroom PriceFeatures
- Electric
- Digital Instrument Cluster
- Reverse Mode
- Alloy Wheels
- USB Charging Port
- LED Headlamps, Tail Lights, Brake Lights
- Disc Brakes
- 150 mm Ground Clearance
Aeroride Aero (Lithium Ion Battery) Specs
Group: $72,500 to $87,500
- Electric
- Digital Instrument Cluster
- Reverse Mode
- Alloy Wheels
- USB Charging Port
- LED Headlamps, Tail Lights, Brake Lights
- Disc Brakes
- 150 mm Ground Clearance
General
| Model | Aero Lithium Ion |
| Warranty Details | 3 years |
Engine and Transmission Details
| Transmission Type | Automatic |
| Start Type | Push Button Start |
Battery Details
| Battery | Li-ion |
| Battery Range Details | 60-100 km/charge |
| Low Battery Indicator | Yes |
Performance Details
| Fuel Type | Electric |
| Gradeability | 13 ° |
| Emission Norm Compliance | Zero Emission Vehicle (ZEV) |
Suspension and Braking Details
| Front Suspension | Telescopic |
| Rear Suspension | Hydraulic |
| Brake Type | Disc (Front), Disc (Rear) |
Body Design Details
| Kerb Weight | 58 kg |
| Length | 1850 mm |
| Width | 720 mm |
| Height | 1180 mm |
| Load Carrying Capacity | 200 kg |
| Ground Clearance | 150 mm |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Seat Height | 800 mm |
| Seat Details | Single Seat |
| Wheel Design | Alloy Wheel |
| Tyre Type | Tubeless |
| Tyre Size Front | 90/100 - 10 |
| Tyre Size Rear | 90/100 - 10 |
| Wheel Size Front | 10 inch |
| Wheel Size Rear | 10 inch |
Comfort and Convenience Details
| Push Button Start | Yes |
| Idle Start/Stop System | Yes |
| USB Charging Port | Yes |
| Side Stand | Yes |
| Centre Stand | Yes |
| Passenger Footrest | Yes |
| Passenger Grab Handle | Yes |
| Reverse Mode | Yes |
| Extra Features | Parking Switch |
Safety Features
| Braking System | Standard |
| Anti-Theft Alarm | Yes |
Lights and Indicators
| Headlamps | LED Headlamps |
| Daytime Running Lights (DRLs) | Yes |
| Tail Lights | LED |
| Brake Lights | LED |
| Speedometer | Digital |
| Odometer | Digital |
| Tripmeter | Yes |
| Turn Indicator Type | LED |
Instrument Cluster Details
| Instrument Cluster | Digital |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Scooters
Related Searches
Compared With

Aeroride Aero vs Bajaj Chetak
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 18 Pro Max
OnePlus 16 Pro vs Vivo S50 Pro Mini
Google Pixel 11 Pro XL vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













